بایگانی‌ها

ابلاغ آیین نامه حمایت از گروه های مردمی در زمینه اشتغال زایی

کسب‌وکارهای نوپا:آیین نامه حمایت از گروه های مردمی در زمینه اشتغال زایی توسط شورای عالی جهاد سازندگی تدوین و ابلاغ شد و طبق این آیین نامه به گروه های مردمی دارای طرح توجیهی تسهیلات ویژه ارائه خواهد شد.

محمدامین میرچی، دبیر کمیته تولید و اشتغال شورای عالی جهاد سازندگی با اشاره به تصویب و ابلاغ آئین نامه حمایت از گروه‌های مردمی در حوزه اشتغالزایی گفت: با توجه به نیاز امروز کشور در زمینه اقتصاد و ایجاد شغل، هدف از تدوین این آئین نامه توانمندسازی گروه‌های مردمی در زمینه اجرای طرح‌های مربوط به اشتغالزایی و استفاده از ظرفیت‌ها و منابع گروه‎‌های مردمی برای اجرای این طرح‌ها در راستای ایجاد و توسعه اشتغال پایدار در مناطق کم برخوردار روستایی است.

وی افزود: بخشی از شرایط تصریح شده در این آئین نامه برای حمایت از گروه‌های مردمی به این صورت است که اولاً مردمی بودن این گروه‌ها باید از طریق نهادهای مرتبط احراز شود، پس از آن درخواست مجموعه به صورت کتبی برای دبیرخانه شورا ارسال شود و بعد از بررسی‌های شورا ادامه فرآیند انجام می‌شود.

میرچی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین بخش‌های این آئین نامه تسهیلاتی است که در اختیار معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری قرار خواهد گرفت تا در اختیار گروه‌های مردمی قرار دهند.

وی تاکید کرد: سقف تسهیلات ارائه شده ۴ میلیارد تومان برآورد شده است و با توجه به طرح توجیهی که گروه مردمی ارائه می‌دهد میزان مبلغی که به گروه تعلق خواهد گرفت تعیین خواهد شد.

دبیر کمیته تولید و اشتغال با اشاره به تأمین منابع مالی مورد نیاز برای اجرای این آئین‌نامه گفت: در این برنامه تلاش شده است از صندوق‌های مالی کمک گرفته شود که در سطح استان شعبه دارند تا گروه‌های مردمی در هر شهری بتوانند با دسترسی آسان درخواست خود را ثبت و ادامه فرآیند را پیگیری کنند.

وی همچنین یادآور شد: نظارت بر اجرای طرح‌های مردمی تأیید شده که شامل دریافت تسهیلات شده‌اند توسط خود شورای عالی جهاد سازندگی و نهاد مالی که این تسهیلات را در اختیار قرار داده است انجام می‌شود.

میرچی در پایان تاکید کرد: به طور طبیعی ارائه این تسهیلات شرایط عمومی و تخصصی خود را خواهد داشت که توسط بانک مرکزی مشخص شده است، به عنوان مثال آقایان اگر می‌خواهند از این تسهیلات استفاده کنند باید کارت پایان خدمت یا معافیت‌های قانونی داشته باشند، همچنین باید طرح توجیهی قابل قبول وجود داشته باشد و حتماً تخصص آن کار را داشته باشند، به طوری که بتوان آن تخصص را احراز کرد.

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه