بایگانی‌ها

طرح فنلاند برای جذب جوانان در شهرهای کوچک

کسب‌وکارهای نوپا:فنلاند برای جذب جوانان در شهرهای کوچک چکار می کند؟ اقامت رایگان و گواهینامه رانندگی از جمله ویژگی های یک یک طرح تشویقی برای ماندن جوانان در شهرهای کوچک است.  این مزایا برای دانش‌آموزان دبیرستانی به‌عنوان راهی برای تشویق آن‌ها به پایان تحصیلات خود در سطح محلی در نظر گرفته شده است.

به نظر می رسد روستاهای فنلاند همان مشکلاتی را دارد که نواحی روستایی دیگر کشورهای غربی و صنعتی را گرفتار می کند – جوانان زندگی در آنجا را جذاب نمی دانند و دسته دسته آن را ترک می کنند. بنابراین مقامات محلی مختلف در کشور شمال اروپا راه های مختلفی را برای جذب جوانان امتحان کرده اند، مانند ارائه “پاداش نوزاد” در لاپلند (به میزان ۶۰۰۰ یورو به ازای هر فرزند متولد شده) اما اکنون هدف افراد جوان تر – دانش آموزان دبیرستانی است. به این دلیل که شهرداری‌های روستایی متوجه شدند که بسیاری از دانش‌آموزان برای پایان تحصیلات دبیرستان خود به شهرهای بزرگ‌تر نقل مکان می‌کنند.

مسئله این است که در فنلاند، نوجوانان در انتخاب دبیرستان برای تحصیل در محل زندگی جغرافیایی خود محدود نمی شوند و آنها این آزادی را دارند که به راحتی در سایر نقاط کشور تحصیل کنند. روزنامه امور روستایی فنلاند Maaseudun Tulevaisuus گزارشی در مورد چگونگی تلاش شهرهای کوچک مختلف در سراسر کشور برای خلاقیت در تلاش‌های خود برای متقاعد کردن ساکنان جوان خود به ماندن در اطراف ارائه کرد. یکی از مواردی که شهرداری ها مانند مریکارویا، پالتامو و پوولانکا شروع به ارائه پرداخت هزینه دوره های گواهینامه رانندگی برای دانش آموزان کرده اند.

در فنلاند اینها حدود ۱۰۰۰ یورو قیمت دارند. اما این امتیازات ممکن است برای متوقف کردن کاهش جمعیت کافی نباشد؟ با این حال، شهرهای دیگر تصمیم گرفته‌اند تا در طول تحصیل برای دانشجویان محل اقامت رایگان فراهم کنند. Rautjärvi یکی از این شهرداری ها است. Pomarkku، Vesanto و Pihtipudas با اعطای بورسیه تحصیلی 1000 یورویی به فارغ التحصیلان دبیرستان، رویکرد متفاوتی را در پیش گرفته اند. همه این شهرها کوچک هستند و حداکثر تنها چند هزار نفر جمعیت دارند و در چند دهه گذشته شاهد کاهش تعداد دانش آموزان در دبیرستان های خود بوده اند. اما این نوع مشوق ها ممکن است بیهوده باشد

زیرا به گفته کارشناسان، تنها کاری که انجام می دهند جذب نوجوانان روستایی از شهرداری های همجوار است. با این حال، این به سادگی مشکل را صرفا به اطراف منتقل می کند و این معضل را حل نمی کند که مناطق روستایی، به طور کلی، مکان های کمتر جذابی برای زندگی برای جوانان معاصر هستند.

گروه آموزش

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه