بایگانی‌ها

ضوابط کار اصناف در ماه مبارک رمضان

کسب‌وکارهای نوپا:ضوابط کار اصناف در ماه مبارک رمضان از سوی اتاق اصناف ایران به شرح زیر اعلام شد:

۱- تمامی صنوف و اماکن عمومی موظف به حفظ حرمت ماه مبارک رمضان و شعائر اسلامی هستند.
۲- تمامی مراکز پذیرایی و پزنده که به نوعی در آن مواد خوراکی و آشامیدنی (بجز نانوایان) به مشتریان عرضه می‌گردد در طول اوقات شرعی روز (اذان صبح تا اذان مغرب) مجاز به فعالیت نیستند. (به استثناء افراد صنفی دارای مجوز فعالیت در این ایام که نوع فعالیت آن در کمیسیون ضروری تخصیص داده شود.)
۳- واحدهای صنفی اغذیه فروشی، رستوران و واحدهای صنفی مرتبط دارای پروانه کسب معتبر صرفا مجاز به عرضه خدمات به صورت بیرون بر بوده و هرگونه پذیرایی و ارائه خدمات در داخل واحد صنفی ممنوع است.
تبصره ۱: صرفا واحدهای دارای گواهی و یا مجوز از سوی اتحادیه صنف رستوران‌ها، اغذیه فروشان، آب‌میوه و بستنی و … با هماهنگی لازم با اماکن عمومی نیروی انتظامی مجاز به ارائه خدمات در داخل واحد صنفی هستند.
تبصره ۲: تمامی واحدهای صنفی که سال گذشته تخلف داشته و رعایت ضوابط اسلامی را نکرده اند، در صدور مجوز مورد بازنگری قرار خواهند گرفت.
تبصره ۳: هرگونه تبلیغ و نصب بنر، پخش تراکت توسط واحدهای صنفی مربوطه در خصوص ارائه سرویس و خدمات پذیرایی ممنوع بوده و در صورت مشاهده مراتب صورتجلسه و نسبت به اعمال مقررات اقدام شود.
۴- تمامی واحدهای صنفی پزنده و پذیرایی می‌توانند از اذان مغرب (افطار) تا نیم ساعت قبل از اذان صبح (سحر) فعالیت و اقدام به ارائه خدمات کنند.


تبصره: بازگشایی واحد صنفی مربوطه جهت آماده سازی یک ساعت قبل از اذان مغرب بوده و می‌بایست با رعایت کامل شعائر اسلامی در جلوگیری از تظاهر به روزه خواری انجام گیرد.
۵- در صورت مشاهده تظاهر به روزه خواری در واحدهای صنفی ضمن تعطیل و پلمب محل کسب برابر قانون نظام صنفی با متصدیان امر نیز قاطعانه برخورد و به مرجع قضایی معرفی خواهند شد.
۶- برگزاری هرگونه مراسم جشن و شادمانی در تالارها و مراکز عمومی در ایام شهادت حضرت امیرالمونین و لیالی قدر ممنوع است.
۷- واحدهای اقامتی (هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مهمان‌پذیرها و …) صرفا مجاز به ارائه سرویس به مهمان‌های مقیم در داخل اتاق‌ها هستند و از ارائه خدمات به افراد رهگذر و خارج از مراکز اقامتی اکیداً خودداری کنند.
۸- صنوف پذیرایی واقع در پایانه‌های مسافربری و ایستگاه راه آهن که در طول روز مجاز به ارائه خدمات هستد، شناسایی خواهد شد. متصدیان امر ضمن استتار محل پذیرایی از ارتکاب اعمالی که موجب خدشه‌دار شدن حرمت ماه مبارک رمضان شود به جد خودداری کنند. ضمنا اعلام می‌شود که متعاقبا بر حسن اجرای آن نظارت و در صورت عدم رعایت ضوابط، مقررات و شعائر اسلامی جهت اعمال مقررات به مرجع ذی‌صلاح معرفی خواهند شد.
۹- افرادی که به هر دلیل موفق به روزه گرفتن نمی شوند در ملاء عام اقدام به تظاهر به روزه خواری نکنند.
شایان ذکر است صدور مجوز و نظارت بر حسن اجرای این مقرره بر عهده روسای اتاق‌های اصناف شهرستان مربوطه خواهد بود.

گروه آموزش

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه